مشخصات فردی و زندگینامه
نام:عبدالمجید
نام خانوادگی:ناصری
آدرس وب سایت:http://drnasery.blogfa.com/
نخصص ها:فقه و اصول ، تاریخ و سیره ، الهیات و معارف اسلامی

زندگی نامه

در سال 1343 شمسی در منطقه داوود از توابع جاغوری ولایت (استان) غزنی به دنیا آمدم. خانواده من، یک خانواده مذهبی و متدین بودند. پدرم با آنکه دارای تحصیلات دینی بوده؛ قاری و مداح محل بود و به شغل کشاورزی اشتغال دارد و به عنوان آخوند زوار معروف می‌باشد. دایی و پدربزرگ مادری‌ام همه از عالمان دینی‌اند. پس از تحصیلات دوره راهنمایی، وارد دبیرستان شدم و سال اول آنجا بودم که منطقه دچار انقلاب شده از دست رژیم الحادی کابل در سال 1358 آزاد شد و بنده که قبلاً نیز در فصل زمستان و تعطیلی مکاتب دولتی (مدارس جدید) به مکتب‌خانه محل رفته دروس را فرامی‌گرفتم؛ به تحصیل علوم دینی روی آوردم و در سال 1360 وارد مدرسه علمیه امام صادق (ع) در اوتقول (جاغوری) شدم.

پس از نزدیک به سه سال تحصیل جهت ادامه آن به حوزه علمیه اصفهان رفته؛ تحصیلات خود را تا سطوح عالیه ادامه دادم و در سال 1364 وارد موسسه در راه حق و حوزه علمیه قم شدم. در حوزه علمیه قم دروس خویش را در محضر آیات: «مصطفی اعتمادى»، «پایانی»، «ستوده»، «طاهر فرح‌آبادی» و «فیض سرابی» ادامه دادم و دروس جدید را در موسسه امام خمینی (ره) پی گرفتم.

تا سال 1375 ده سال خارج فقه و اصول را نزد آیات عظام: «مکارم شیرازى»، «سبحانى»، «لنکرانی» و «وحید خراسانی» فراگرفتم و دوره معارف اسلامی و کارشناسی و کارشناسی ارشد تاریخ را در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) به پایان رساندم و از سال 1383 دانشجوی دکتری تاریخ در مؤسسه یاد شده می‌باشم. مانند سایر طلاب درحوزه‌های علمیه افغانستان، اصفهان و قم، ضمن آموزش مراحل بالاتر به تدریس: ادبیات عرب، منطق و اصول نیز پرداختم و تعدادی از شاگردانم در حوزه علمیه قم، اصفهان و داخل کشور به تحصیل و تدریس و امور پژوهشی و فرهنگی مشغول‌اند.

از سال 1370 به پژوهش پرداختم و مقالات متعدد بنده در موضوع تاریخ اسلام، تاریخ تشیع، تاریخ سیاسی و معارف اسلامی در مجلات معرفت، پرتو سخن، شیعه شناسى، اندیشه تقریب، پژوهه و غیره به چاپ رسیده است. از سال 1377 که برای نخستین بار موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) اقدام به استخدام هیأت علمی نمود؛ بنده عضو هیأت علمی پژوهشی شدم و مدت دو سال ادامه داشت و بعداً به دلیل مشکل تابعیت به محقق ساعتی تغییر وضعیت یافتم. مدتی با آن موسسه در قالب عضویت گروه پژوهشی تاریخ و عضو فعال در راه انداختن مجله تاریخ در آیینه پژوهش، و طرح‌های مشترک مقتل نگاری مقتل جامع همکاری داشتم.

سپس به دعوت پژوهشکده «تاریخ و سیره» دفتر تبلیغات اسلامی در این مرکز به پژوهش اشتغال ورزیدم. از سال 1380 تاکنون به عنوان مدیر گروه «شخصیت نگاری» سپس به عنوان مدیر گروه «تاریخ تشیع» مشغول به کار هستم. در این سال‌ها پژوهشهای متعددی را انجام داده‌ام که برخی آنها به چاپ رسیده است.

پایان‌نامه‌ام تحت عنوان: «تشیع در خراسان عهد تیموریان» که در سال 1375 دفاع نمودم با نمره عالی پذیرفته شد و توسط انتشارات معتبر «بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی» در مشهد مقدس به چاپ رسید. همینطور کتاب‌های: «مشاهیر تشیع در افغانستان در سه جلد»، «زمینه و پیشینه جنبش اصلاحی در افغانستان» و «انقلاب کربلا از دیدگاه اهل سنت» در این سال‌ها به چاپ رسیده است و قابل یادآوری است که کتاب: «مشاهیر تشیع در افغانستان» توسط شورای کتاب سال مرکز مدیریت حوزه علمیه قم و همینطور جشنواره شیخ طوسی مرکز جهانی علوم اسلامى، گزیده شده به عنوان کتاب سال مورد تقدیر و در خور جایزه اعلام شده است.

کارهای مشترکی نیز انجام گرفته است که بنده در اصل، طرح، برگزاری و ساماندهی آنها نقش جدی داشته‌ام از جمله سه سمینار علمی تحت عنوان: «افغانستان و نظام سیاسی آینده»، «افغانستان و قانون اساسی آینده» و «عالمان دینی افغانستان با ره‌آوردها و راهبردها». در این سیمنارهای علمى، بنده دارای سخنرانى، مقاله، ارزیابی مقالات، ویرایش و چاپ آنها بوده‌ام. جهت توضیح باید اشاره کنم که در سمینار اول که مجموعه مقالاتش چاپ شده؛ بنده سخنرانی افتتاحیه و مقاله‌ای را به عهده داشته‌ام، در دومی؛ مدیریت یکی از قسمت‌های سمینار را و در سومی؛ سخنرانی افتتاحیه و دو مقاله برتر را داشته‌ام. البته مقالات سمینار دوم هنوز به دلیل نبود بودجه؛ چاپ نشده است. در این سال‌ها راهنمایى، مشاوره و تدریس متمادی در مرکز جهانی و موسسه امام خمینی (ره) داشته‌ام.